I-S, W-F, Manawa players named first-teamers
By Greg Seubert
Several Iola-Scandinavia, Weyauwega-Fremont and Manawa baseball players have been named to their respective all-conference teams.
First-teamers in the East Division include Iola-Scandinavia sophomore Connor Kurki (pitcher/shortstop), junior Carter Kurki (pitcher/outfielder) and junior Bryce Huettner (shortstop/third baseman); and Weyauwega-Fremont senior Brandon Scheer (catcher).
First-teamers in the North Division include Manawa senior Bryce Millard and freshman Deion Stroud (pitcher/outfielder);
Second-teamers in both divisions are Weyauwega-Fremont senior Collin Jorgensen (infielder/pitcher) and junior Easton Groskreutz (outfielder); and Manawa juniors Austin Kitowski (pitcher/utility player) and Seth Forbes (outfielder/pitcher).
Honorable Mention players include Iola-Scandinavia freshman Marcus Jaworski (pitcher/outfielder/third baseman) and sophomore Justin Sivertson (outfielder); Weyauwega-Fremont junior Kolden Baehman (pitcher/infielder/outfielder) and senior Louis Knecht (outfielder); and Manawa sophomore Kenny Reynolds (third baseman/outfielder) and junior Nate Reynolds (catcher/second baseman).
Central Wisconsin Conference
2018 All-Conference Baseball Teams
East Division
First Team
Pitcher/shortstop: Connor Kurki*, sophomore, Iola-Scandinavia; Kody Szews*, junior, Wittenberg-Birnamwood.
Pitcher/outfielder: Wyatt Erb*, senior, Bonduel; Jordan Boldt*, senior, Bonduel; Carter Kurki, junior, Iola-Scandinavia.
Shortstop/third baseman: Bryce Huettner, junior, Iola-Scandinavia.
Pitcher: Casey Kerstner, senior, Wittenberg-Birnamwood.
Catcher: Brandon Scheer, senior, Weyauwega-Fremont.
No position listed: Marcus Glodowski*, senior, Amherst; Mason Peterson, senior, Amherst.
Second Team
Left fielder/center fielder: Warren Wilber, senior, Menominee Indian.
Infielder/pitcher: Collin Jorgensen, senior, Weyauwega-Fremont.
Infielder/catcher: Cole Wilcox, sophomore, Shiocton.
Catcher/outfielder: Cole Letter, sophomore, Bonduel.
Pitcher/first baseman: Ian Zeinert, senior, Wittenberg-Birnamwood.
Outfielder: Easton Groskreutz, junior, Weyauwega-Fremont.
Shortstop: Richard Wayka, junior, Menominee Indian; Bryce Weier, senior, Bonduel.
No position listed: Tyler Ace, junior, Shiocton; Ty Peterson, senior, Amherst.
Honorable Mention
Pitcher/outfielder/third baseman: Marcus Jaworski, freshman, Iola-Scandinavia.
Pitcher/infielder/outfielder: Kolden Baehman, junior, Weyauwega-Fremont.
Designated hitter/second baseman: Noah Beilfuss, sophomore, Bonduel.
Pitcher/second baseman: Isaac Boldt, sophomore, Bonduel.
Pitcher/shortstop/second baseman/left fielder: Matt Kapitz, senior, Wittenberg-Birnamwood.
Outfielder: Justin Sivertson, sophomore, Iola-Scandinavia; Parker Bohm, junior, Bonduel; Louis Knecht, senior, Weyauwega-Fremont.
Catcher: Dalton Zeinert, senior, Wittenberg-Birnamwood.
Third baseman: Bryce Maule, senior, Bonduel.
No position listed: Reiley Tyler, senior, Shiocton; Josh Rieck, junior, Amherst; Sterling Lutz, sophomore, Amherst.
* – Denotes unanimous selection.
Player of the Year: Wyatt Erb, senior, Bonduel.
North Division
First Team
Pitcher/outfielder: Bryce Millard, senior, Manawa; Deion Stroud, freshman, Manawa.
Infielder/pitcher: Conner Harris, senior, Tigerton; Landan Kroening, junior, Bowler.
Catcher/infielder/pitcher: Cayden Schoen, sophomore, Marion.
Pitcher: Bryson Bernarde, sophomore, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
Catcher: Clay Schult, senior, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
First baseman: Evan Graff, freshman, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
No position listed: Drew Haffner senior, Gresham; Todd Otradovec, senior, Gresham.
Second Team
Outfielder/catcher: Gaven Ferg, senior, Tigerton.
Pitcher/utility player: Austin Kitowski, junior, Manawa.
Outfielder/pitcher: Seth Forbes, junior, Manawa.
Catcher/infielder: Nathan Montez, senior, Bowler.
Outfielder/infielder: Lane Schultz, freshman, Bowler.
Outfielder: Ezra Spencer, junior, Bowler.
Infielder: Izaiah Hidde, junior, Tigerton.
Pitcher: Rhein Zuelsdorff, senior, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
Right fielder: Gabe Gavinski, sophomore, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
No position listed: Justice Paiser, junior, Gresham.
Honorable Mention
Pitcher/outfielder: Conner Thoma, senior, Marion.
Third baseman/outfielder: Kenny Reynolds, sophomore, Manawa.
Catcher/second baseman: Nate Reynolds, junior. Manawa.
Second base: Devin Pahl, freshman, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
Center fielder: Connor Schubring, senior, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
Left fielder: Coleton Schubring, senior, Northland Lutheran/Wisconsin Valley Lutheran.
Players of the Year: Conner Harris, senior, Tigerton; Drew Haffner, senior, Gresham.
South Division
First Team
Shortstop/pitcher/center fielder: Zach Zimmerman*, junior, Pacelli.
Shortstop/pitcher: Nate Helms*, junior, Pacelli.
Pitcher/outfielder: Dakota Landphier*, senior, Pittsville.
Catcher/pitcher: Kody Kauth, senior, Pittsville.
Right fielder/third baseman: Isaac Groshek, junior, Rosholt.
Catcher: Derek Baumgartner*, senior, Almond-Bancroft; Seth Shulfer, junior, Pacelli.
Pitcher: Alec Wiczek*, senior, Almond-Bancroft.
Third baseman: Lucas Hackney, senior, Wild Rose.
Shortstop: Tanner Deist*, senior, Wild Rose.
Second Team
Pitcher/second baseman: Cole Ramczyk, sophomore, Wild Rose.
Pitcher/outfielder: Jaylon Zacharias, sophomore, Wild Rose.
Shortstop/pitcher: Thomas Hunt, freshman, Almond-Bancroft; Hunter Garski, junior, Rosholt.
Left fielder: Tyler Dammann, senior, Pittsville.
Third baseman: Ryan Zickert, junior, Pittsville.
Pitcher: Beau Schauer, senior, Port Edwards.
First baseman: Thomas Dopp, senior, Wild Rose; Danny Baumgartner, freshman, Almond-Bancroft.
No position listed: Jayden Schubert, junior, Tri-County.
Honorable Mention
Pitcher/outfielder: Nick Wilbert, junior, Wild Rose; Dakota Czlapinski, senior, Tri-County.
Left fielder/pitcher/first baseman: Cam Landwer, sophomore, Pacelli.
Center fielder/pitcher: Brett Peters, senior, Pittsville.
Second baseman/shortstop/pitcher: Brady Baldukas, senior, Tri-County.
Shortstop/pitcher: Tony Kropidlowski, junior, Rosholt.
Third baseman: Brad Raflik, junior, Pacelli.
Outfielder: Tim Tippel, sophomore, Pacelli.
Infielder: Zach Bunders, junior, Almond-Bancroft.
Catcher: Isaac Cychosz, freshman, Rosholt.
First baseman: Luke Denniston, senior, Pittsville; Gavin Kniprath, senior, Port Edwards.
* – Denotes unanimous selection.
Player of the Year: Derek Baumgartner, senior, Almond-Bancroft.