Weyauwega-Fremont opens in Waupaca
By Greg Seubert
Whether the Weyauwega-Fremont volleyball team has success in the Central Wisconsin Conference East Division this season will depend on several young players.
Coach Rena Tomaszewski has to replace several players from last year’s team, including the division’s player of the year, Morgan Monty, and two other all-conference players, Makena McClone and Joan Radtke. Monty and McClone made the first team, while Radtke was an honorable mention selection.
Returning players include seniors Breanna Weiland (first team) and Julia Rice (honorable mention).
The Indians opened the season Aug. 27 against Waupaca, New London and Green Bay East at the Waupaca Invitational.
Besides Weyauwega-Fremont, the CWC East Division also includes Amherst, Bonduel, Iola-Scandinavia, Menominee Indian, Shiocton and Wittenberg-Birnamwood.
The Indians’ division opener is a home match Tuesday, Sept. 17, against Amherst.
Weyauwega-Fremont 2019 Volleyball Schedules
Varsity
Tuesday, Aug. 27 – at Waupaca Invitational, 4:30 p.m.
Thursday, Aug. 29 – at Wautoma Invitational, 4 p.m.
Thursday, Sept. 5 – at Pacelli, 7:30 p.m.
Saturday, Sept. 7 – at Pacelli Invitational, 8:30 a.m.
Tuesday, Sept. 10 – vs. Manawa, 7:30 p.m.
Tuesday, Sept. 17 – vs. Amherst, 7:30 p.m.
Thursday, Sept. 19 – vs. Wild Rose, 7:30 p.m.
Tuesday, Sept. 24 – at Shiocton, 7:30 p.m.
Thursday, Sept. 26 – vs. Bonduel, 7:30 p.m.
Tuesday, Oct. 1 – at Iola-Scandinavia, 7:30 p.m.
Thursday, Oct. 3 – vs. Menominee Indian, 7 p.m.
Tuesday, Oct. 8 – at Wittenberg-Birnamwood, 7:30 p.m.
Thursday, Oct. 10 – at Rosholt, 7:30 p.m.
Tuesday, Oct. 15 – at Kewaskum, 7:15 p.m.
JV
Tuesday, Aug. 27 – at Omro quadrangular, 4 p.m.
Thursday, Aug. 29 – at Wautoma Invitational, 4 p.m.
Tuesday, Sept. 10 – vs. Manawa, 6 p.m.
Tuesday, Sept. 17 – vs. Amherst, 6 p.m.
Thursday, Sept. 19 – vs. Wild Rose, 6 p.m.
Tuesday, Sept. 24 – at Shiocton, 6 p.m.
Thursday, Sept. 26 – vs. Bonduel, 6 p.m.
Saturday, Sept. 28 – Weyauwega-Fremont Invitational, 9 a.m.
Tuesday, Oct. 1 – at Iola-Scandinavia, 6 p.m.
Thursday, Oct. 3 – vs. Menominee Indian, 5:30 p.m.
Tuesday, Oct. 8 – at Wittenberg-Birnamwood, 6 p.m.
Thursday, Oct. 10 – at Rosholt, 6 p.m.
Tuesday, Oct. 15 – at Kewaskum, 5:30 p.m.
JV2
Tuesday, Aug. 27 – at Omro quadrangular, 5 p.m.
Tuesday, Sept. 3 – at Iola-Scandinavia triangular, 5 p.m.
Saturday, Sept. 7 – at Wautoma Invitational, 8:30 a.m.
Tuesday, Sept. 10 – vs. Manawa, 6 p.m.
Tuesday, Sept. 17 – vs. Amherst, 6 p.m.
Tuesday, Sept. 24 – at Shiocton, 6 p.m.
Thursday, Sept. 26 – vs. Bonduel, 6 p.m.
Monday, Sept. 30 – at Waupaca Invitational, 5 p.m.
Tuesday, Oct. 1 – at Iola-Scandinavia, 6 p.m.
Thursday, Oct. 3 – vs. Menominee Indian, 5:30 p.m.
Tuesday, Oct. 8 – at Wittenberg-Birnamwood, 6 p.m.
Thursday, Oct. 10 – at Rosholt, 6 p.m.
Tuesday, Oct. 15 – at Kewaskum, 5:30 p.m.