The road to state will continue Saturday, Feb. 18, for more than 40 area wrestlers.
Wrestlers from Waupaca, Weyauwega-Fremont, Amherst, Wild Rose/Wautoma, Manawa, Clintonville, New London, Plainfield Tri-County/Almond-Bancroft and Hortonville will compete that day in one of three sectionals. Here’s a rundown of first-round pairings involving local wrestlers at the Waupaca, Auburndale and Pulaski sectionals.
Division 2
Waupaca Sectional
11 a.m.
106: Zach Sirny (40-0), Wild Rose/Wautoma, vs. A.J. Olsen (20-15), Fox Valley Lutheran.
126: Levi Petroske (32-5), Waupaca, vs. Matt Vandenberg (23-6), Little Chute.
138: Joe Selsing (17-4), Waupaca, vs. Mitchell Friedman (33-4), Oconto Falls.
138: Connor Avery (23-2), Waupaca, vs. Colin Schubert (39-6), Southern Door.
145: Bryce Bennot (32-9), Wild Rose/Wautoma, vs. Nick Mathison (27-10), Fox Valley Lutheran.
160: Tyler Kasuboski (34-8), Wild Rose/Wautoma, vs. Jackson Fox (40-3), Wrightstown.
170: Nick Berg (12-8), Wild Rose/Wautoma, vs. Eric Chier (26-9), Berlin.
182: Matt Paeth (27-8), Wild Rose/Wautoma, vs. Matthew Samsa (21-1), Oconto Falls.
195: Jake Reiter (28-9), Clintonville, vs. Bryce Chaney (40-0), Winneconne.
220: Seth Deuman (24-2), Waupaca, vs. Sean Mlodzik (30-10), Omro.
Division 3
Auburndale Sectional
10:30 a.m.
106: Eddie Johnson (16-12), Amherst, vs. Dylan Willemssen (34-7), Athens.
113: Oliver Radtke (24-14), Weyauwega-Fremont, vs. Weston Cracraft (38-5), Mishicot; Jacob Vallery (9-24), Plainfield Tri-County/Almond-Bancroft, vs. Jackson Margis (32-7), Coleman.
120: Jason Ligman (28-10), Amherst, vs. Dalton Tietsort (30-10), Three Lakes.
126: Tre Blohm (16-14), Weyauwega-Fremont, vs. Brandon Manecke (30-4), Edgar.
132: Jared Gruetzmacher (34-6), Weyauwega-Fremont, vs. Jackson Brice (31-4), Brillion.
138: Josh Powers (16-14), Amherst, vs. Hayden Krueger (40-4), Crandon.
145: Trevor Potratz (20-4), Weyauwega-Fremont, vs. Kody Guden (14-9), Edgar; Logan Hermsen (30-7), Amherst, vs. Robert Wiskerchen (10-9), Auburndale.
152: Garret Griffin (30-5), Manawa, vs. Jake Engels (13-1), Coleman; Russell Carey (35-3), Plainfield Tri-County/Almond-Bancroft, vs. Dominique Ramirez (25-5), Lena/St. Thomas Aquinas Academy.
160: Garth Groshek (21-9), Amherst, vs. Cole Dollar (31-1), Florence.
170: Jordan Haase (15-15), Weyauwega-Fremont, vs. Derek Dehlinger (22-10), Stratford; Ryan Desotell (27-11), Amherst, vs. Luke Nowak(31-3), Edgar.
195: Casey Johnson (26-8), Manawa, vs. John Dennee (24-19), Crandon.
220: Joe Miller (12-16), Amherst, vs. Zachary Lemmer (29-8), Athens.
285: Nick Emery (14-7), Amherst, vs. Donald Tourtillot (29-8), Menominee Indian.
Division 1
Pulaski Sectional
10:30 a.m.
106: Carson Thern (22-15), Hortonville, vs. Spencer Nelsen (26-11), Ashwaubenon.
113: Kevin Urban (29-11), New London, vs. Dylan Singer (4-1), Shawano; Cameron Luker (23-15), Hortonville, vs. Jess Rottier (25-13), Pulaski.
120: Caleb Smith (15-12), Hortonville, vs. Kyle Nelson (33-4), Green Bay West/Southwest.
132: Austin Wyngaard (14-4), New London, vs. Alex Blaney (36-6), Bay Port.
138: Andrew Moser (24-17), New London, vs. Tyler Turriff (30-12), De Pere; Nate Rynish (18-13), Hortonville, vs. Michael Frehse (20-8), Pulaski.
145: Cole Parker (36-7), Hortonville, vs. Derek Benton (23-8), Ashwaubenon.
152: Derek Kuettel (25-3), Hortonville, vs. Bobby Guns (30-7), De Pere.
160: Brett Handschke (25-13), New London, vs. Alex Caelwaerts (35-7), Pulaski; Kegan Gennrich (35-0), Hortonville, vs. David Meisner (20-19), Shawano.
170: Austin Postel (27-13), New London, vs. Mitchell Cole (34-4), Ashwaubenon.
195: Gunnar Ploch (18-8), Hortonville, vs. Joe Kitslaar (26-14), Bay Port.
220: Andrew Ritchie (34-8), New London, vs. Joe Southern (17-9), Ashwaubenon; Walker Gorges (16-9), Hortonville, vs. Matt Bjork (23-13), West De Pere.
285: Cole Schuh (15-9), Hortonville, vs. Greg Aparicio (23-12), Ashwaubenon. Division 1 wrestlers must place first or second and wrestlers in divisions 2 and 3 must place first, second or third at sectionals to advance to the State Individual Wrestling Meet, set for Thursday to Saturday, Feb. 23-25, at the Kohl Center in Madison.